" І. Котляревський - Коперник українського слова"
М. Рильський
Іван Петрович Котляревський народився 9 вересня 1769 р. в Полтаві у родині канцеляриста міського магістра. У 1789 р. Котляревські внесені до списку дворян. Хлопець навчався в Полтавській духовній семінарії, служив у Новоросійській канцелярії в Полтаві, учителював у поміщицьких сім'ях Золотоніського повіту; вивчав фольклор та звичаї народу. Протягом 1796 - 1808 рр. Іван перебував на військовій службі, у 1806 - 1812 рр. брав участь у російсько - турецькій війні.
Іван Котляревський - український письменник, поет, драматург, засновник нової української літератури, громадський діяч.
Котляревський зробив найвагоміший внесок у становлення сучасної української літературної мови. В умовах занепаду всіх різновидів староукраїнської писемної мови, поема "Енеїда", пє'си " Наталка Полтавка" і " Москаль - чарівник", написані на основі живого усного мовлення народу, які започаткували новий етап формування літературної мови.
Вислови про Івана Котляревського:
- Є. Кирилюк: " І. Котляревський перший проорав глибоку борозну на цілині нової української національної культури... Те, що зробив автор " Енеїди" і "Наталки Полтавки", лишиться жити у віках. Простота, правда, любов до народу роблять невмирущими, безсмертними творіння І. Котляревського, слова якого справді "сонцем засіяла"".
- М. Коцюбинський: " І. Котляревський показав, що і під грубою свитою б'ється людське серце".
- І. Франко: " ... від часу появи Котляревського наше письменство стає щораз ближче до реального життя, щораз відповідно до його потреб, входить щораз глибше в душу народу".
Іван Петрович Котляревський помер 10 листопада 1838 р. Похований у Полтаві. Смерть зачинателя нової української літератури була великою втратою для всієї України. " Все сумує", - сказав молодий Тарас Шевченко у вірші " На вічну пам'ять Котляревському", в якому пророкував безсмертя авторові " Енеїди".
Тож до уваги користувачів у бібліотеці представлена книжкова виставка
"Вкраїнським словом розпочав писати" (до 250-річчя від дня народж. І. Котляревського).
Немає коментарів:
Дописати коментар